0_Maqedoni.Portal SQ0_Web_Aktuale SQEkonomi SQShoqëri SQ

Zëvendësguvernatorja Mitreska: Pritet stabilizim i çmimeve globale të ushqimit dhe të energjisë

Goditja që e shkaktoi lufta në Ukrainë ndaj çmimeve të prodhimeve parimore të bursave botërore kontribuoi për korrigjim të madh në rritje të shkallës së inflacionit edhe tek na. Nëse presim rritje të çmimeve të naftës prej katër për qind në tetor, tani pritjet për këtë vit janë rreth 50 për qind, tek ushqimi është pritur kryesisht stagnim, ndërsa tani rritje dyshifrore, thekson zëvendëskryeministrja e Bankës Popullore, Ana Mitreska.

Butoni Kthehu në krye
Mbylle