0_Maqedoni.Portal SQ0_Web_Ballina – Sllajder SQMakedonija.Slajder SQPolitikë SQShoqëri SQ

Zaev-Merkel: Maqedonia e Veriut duhet t’i fillojë negociatat me BE-në

Kryeministri Zoran Zaev në takimin e sotëm bilateral me kancelaren gjermane Angela Merkel, i parashtroi qëndrimet e Republikës së Maqedonisë së Veriut lidhur me nevojën për përshpejtimin e proceseve eurointegruese dhe për zgjidhje më të shpejtë të problemit të cilin e imponoi Bullgaria fqinje. Siç theksohet në kumtesën qeveritare nga takimi, Zaev theksoi se propozimi i vetëm i pranueshëm që vendi ynë të kapërcejë bllokimin e zgjerimit të BE-së me Ballkanin Perëndimor është propozimi i paraqitur gjatë presidencës portugeze të BE -së, i cili respekton angazhimet dhe në të dyja palët për promovimin e marrëdhënieve reciproke dhe për proceset e integrimit evropian në rajon.

Butoni Kthehu në krye
Mbylle