0_Maqedoni.Portal SQ0_Web_Ballina – Sllajder SQMakedonija.Slajder SQMKD-AL SQPolitikë SQ

Zaev: Evropeizimi i shoqërisë dhe anëtarësimi në BE nuk kanë alternativë, pa marrë parasysh zhgënjimit

“Nuk bëhet fjalë thjesht vetëm për anëtarësimin në BE, për ne qëllim kyç është evropeizimi i vendit tonë. Treguam përkushtim të vërtetë në këtë proces edhe krahas faktit që prej vitit 2005 jemi vend kandidat dhe 16,5 vite presim që të ndodh hapi i ardhshëm. Është e qartë që deri në anëtarësim do të kalojnë edhe ndoshta 5,7 ose 10 vite më shumë, por BE-ja duhet patjetër të përmbush premtimet e saja, që të na mundësojë të bëjmë hapin e ardhshëm”, theksoi Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev në emisionit “Konflikt zoun” të “Dojçe Vele” në gjuhën angleze dhe theksoi se fatkeqësisht BE-ja nuk e mbajti premtimin para qytetarëve të Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe tani zhgënjimi është me të vërtetë i madh.

Butoni Kthehu në krye
Mbylle