0_Maqedoni.Portal SQ0_Web_Ballina – Sllajder SQ0_Web_Përzgjedhja e redaktorit SQMKD-AL SQPolitikë SQ

Zaev: 8 Shtatori do të mbahet mend si ditë kur u bashkuam me besimin për një të ardhme më të mirë në shtet të pavarur

Vendimi historik që më 8 shtator të vitit 1991, e morën qytetarët e Republikës së atëhershme të Maqedonisë duke votuar për pavarësinë dhe sovranitetin ishte përballje e guximshme dhe vendimtare me rrethanat historike në atë periudhë dhe shprehje e besimit të fortë në perspektivën për fillim të ri, për jetë më të mirë dhe për të ardhme më të mirë në shtet të tyre, të pavarur. Në rrugën nga pavarësia e deri më sot, ishte përgjegjësia dhe detyra jonë e shenjtë që ta ruajmë identitetin maqedonas. Jo vetëm që e ruajtëm, por edhe e vërtetuam dhe forcuam. Përgjithmonë, maqedonasit dhe gjuha maqedonase janë të regjistruara në thesarin e popujve dhe gjuhëve botërore dhe askush nuk ka më dilema. Askush nuk e kundërshton atë, porositi sot kryeministri Zoran Zaev në fjalimin e tij në seancën solemne me rastin e 30 vjetorit të pavarësisë së vendit.

Butoni Kthehu në krye
Mbylle