Botë SQBotë.Portal SQLajme nga bota SQSvet.Slajder SQ

Uashington post: Mbi 1.700 kongresmenë amerikanë kanë qenë skllavopronarë

Një hulumtim i paradokohshëm gazetaresk në SHBA zbuloi se më shumë se 1.700 anëtarë të Kongresit amerikan në të kaluarën kanë qenë skllavopronarë. Siç publikoi Uashington post, sipas analizave të regjistrit të popullatës dhe burimeve tjera relevante, të paktën 1.700 anëtarë të Kongresit kanë qenë pronarë të skllevërve me ngjyrë gjatë jetës së tyre në shekujt 18, 19 dhe 20-të.

Butoni Kthehu në krye
Mbylle