0_Maqedoni.Portal SQ0_Web_Ballina – Sllajder SQMakedonija.Slajder SQMKD-AL SQShoqëri SQ

Toman: Negociatat me Maqedoninë e Veriut të fillojnë sa është e mundur më shpejtë, i përkrahim të gjitha palët e përfshira në bisedat për gjetjen e zgjidhjes

Ambasadori i Çekisë në vend, Mirosllav Toman deklaroi se negociatat me Maqedoninë e Veriut dhe me Shqipërinë duhet të fillojnë sa është e mundur më shpejtë. Ai, duke iu përgjigjur pyetjes së MIA-s nëse mund të presim zgjidhje me Bullgarinë deri nga fundi i vitit, duke i marrë parasysh edhe vizitat e kryetares së Komisionit Evropian Ursula fon der Lajen dhe të eurokomisarit për zgjerim, Oliver Varhei, i cili për një javë i ka vizituar edhe Shkupin edhe Sofjen, tha se këto vizita janë edhe një dëshmi për përpjekjet e mëdha të politikaënve nga BE-ja, si dhe të dy vendeve, nën kryesimin e Sllovenisë, që të vijë deri te zgjidhja për fillim të negociatave me Shkupin dhe Tiranën.

Kontrolloni gjithashtu

Mbylle
Butoni Kthehu në krye
Mbylle