0_Maqedoni.Portal SQ0_Web_Ballina – Sllajder SQMakedonija.Slajder SQMKD-AL SQShoqëri SQTemë SQ

Tilev për MIA-n: Skriningu me BE-në është proces jashtëzakonisht i ndërlikuar me plan të qartë për harmonizimin e plotë me ligjin evropian

Këshilltari shtetëror për politika evropiane, Dragan Tilev për MIA-n e sqaron procesin e ardhshëm të skriningut dypalësh me BE-në për harmonizimin e legjislacionit evropian me atë maqedonas, që duhet të fillojë në shtator. Ai shprehet se nga aspekti formalo-juridik, nuk ka dilemë se për ne bisedimet kanë filluar tashmë me hapjen e Konferencës ndërqeveritare, që do të mbetet e hapur përgjatë gjithë kohëzgjatjes së bisedimeve, që duhet të rezultojnë me nënshkrimin dhe ratifikimin e Marrëveshjes së aderimit dhe anëtarësimit të plotfuqishëm të vendit në BE.

Butoni Kthehu në krye
Mbylle