0_Maqedoni.Portal SQ0_Web_Aktuale SQMakedonija.Slajder SQPolitikë SQ

Tegovski: Zgjidhje për problemin me vetot në BE është pezullimi i vendimmarrjes së njëanshme

Me Bullgarinë vetëm po ecim rrotull, ndërsa e vetmja zgjidhje vlerësoj se është heqja e vetos si mënyrë e vendimmarrjes në BE. Jo vetëm në politikën e jashtme por edhe në atë të brendshme, pasi BE-ja shpesh ka probleme me disa veto të caktuara të vendeve. Për pezullimin filloi të flitet në BE, por është proces i gjatë, deklaroi ish-ambasadori Jovan Tegovski, i cili merr pjesë si mysafir dhe ligjërues në Konferencën e 20-të ndërkombëtare që mbahet në Krushevë me të rinj prej 24 vendeve me titull "Vlerat evropiane për të ardhmen e vendeve të Evropës Juglindore".

Butoni Kthehu në krye
Mbylle