0_Web_Ballina – Sllajder SQBotë SQBotë.Portal SQSvet.Slajder SQ

Talebanët luftën në Afganistan e shpallën të përfunduar dhe premtuan amnisti për të gjithë, Perëndimi i kujdesshëm

Pasi para dy ditëve, pothuajse pa kurrfarë rezistence, e morën të gjithë pushtetin në Afganistan, talebanët dje luftën në këtë vend e shpallën të përfunduar. Në paraqitjen e tyre të parë publike përmes zëdhënësit të lëvizjes Zabihula Muhaxhid, ata premtuan amnisti për të gjithë afganët dhe respektim të një pjese të vlerave perëndimore,   që nuk ishte rast gjatë viteve të para të sundimit të tyre të parë mizor me këtë vend të rraskapitur. Në Kabul është relativisht qetë, pa incidente të mëdha, që tashmë është përshëndetur nga një pjesë e "lojtarëve të mëdhenj" në skenën botërore.  Edhe në aeroportin në kryeqytet duket se amerikanët e kthyen rendin dhe disiplinën, për procesin e evakuimit të të huajve dhe afganëve, të cilët duan të largohen, të rrjedhë pa probleme.

Lajmi është i kapshëm për parapaguesit e ueb- servisit të MIA-s.
Logojuni ose kontaktoni sektorin e marketingut për më shumë informacione.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk

Kontrolloni gjithashtu

Mbylle
Butoni Kthehu në krye
Mbylle