0_Web_Ballina – Sllajder SQBotë SQBotë.Portal SQSvet.Slajder SQ

Talebanët i kthehen të vjetrës – me Afganistanin do të sundojë lideri suprem dhe këshilli taleban

Derisa nga aeroporti në Kabul në mënyrë të përshpejtuar po bëhet evakuimi I njerëzve të cilët dëshirojnë të largohen nga vendi: personel diplomatic, të huaj, si dhe afganë të cilët kanë punuar për misionet e huaja dhe familjet e tyre, pushteti I ri taleban tashmë i paralajmëron hapat e vet të parë për rregullimin e ri të vendit. Paralajmërimet nga fundjava e kaluar se në të ardhmen Afganistani do të jetë emirat islamik, prej dje ngadalë po I merr format e veta, pasi që talebanët dolën me qëndrim se me vendin do të udhëheqë Këshilli me të cilin do të kryesojë lideri I lëvizjes islamiste, Haibatullah Ahunxhada, si lider supreme, që do të jetë rregullim shumë I ngjashëm me atë që kryesonte në vitet e terrorit, prej vitit 1996 deri në vitin 2001.

Butoni Kthehu në krye
Mbylle