0_MIA Investigon.Portal SQE përzgjedhur SQ

Takimi i fundit i G7 për kancelaren Angela Merkel, i pari për Xho Bajdenin

14 qershor 2021

14 qershor 2021

Dojçe Vele, Bon

Takimi i G7 në Kornuoll për kancelaren gjermane Angela Merkel është paraqitja e fundit midis krerëve të shteteve dhe qeverive të shtatë vendeve më të industrializuara, në të cilën Xhozef Bajden po merr pjesë për herë të parë si president i SHBA-së.

“We can do it. ‘Wir schaffen das!’, I think is the phrase. Clearly! (Ne mundemi. Mund të kemi sukses! Unë mendoj se kjo është motoja! Sigurisht!), tha Boris Xhonson në vitin 2019, duke aluduar në thëniet e kancelares për vitin 2015. Britaniku ekscentrik atëherë ishte kryeministri i parë i ftuar në Berlin, ku u mirëprit nga Angela Merkel.

Sot situata është e kundërta. Angela Merkel është për herë të fundit në mesin e kolegëve të saj në G7. Dhe ai, britaniku, tani është organizatori i samitit të G7 në Kornuoll, në të cilin është e pranishme edhe kancelarja gjermane “shumëvjeçare”, raporton Dojçe Vele.

“Unë jam një nga ata që mund të shpreh shumë qartë atë që duan,” tha Merkel në një nga samitet e shumta të G7. Ndërkohë, të gjithë e kuptuan këtë ose duhej ta pranonin me shumë vështirësi. Ky është samiti i saj i 15-të i G7.

Kancelarja gjermane pa shumë dhe mbijetoi politikisht Berluskonin, Sarkozin dhe Trampin. Të gjithë erdhën – dhe u larguan. Vetëm ajo mbeti.

Kancelarja si “masë për ndërtimin e besimit”

Kreu i Konferencës së Sigurisë së Munihut, Uolfgang Ishinger, dikur tha: Kancelarja është një masë e ndërtimit të besimit, duke i dhënë kancelares komplimentin e sinqertë “E parashikueshme. Konfidenciale!” Dhe kjo nuk vlen për çdo pjesëmarrës në konferenca të rëndësishme.

“Unë kurrë nuk kam parë një kryetar qeverie që vazhdimisht vë në pikëpyetje vendimet e paraardhësit të tij,” tha kancelarja Merkel në samitin e G8 në vitin 2008 në Japoni.

Por që nga ardhja e Trampit, gjithçka ka ndryshuar. Ishinger e quajti atë një pikë kthese në marrëdhëniet gjermano-amerikane, sepse derisa erdhi Trampi, nuk kishte rëndësi për Gjermaninë nëse në Shtëpinë e Bardhë kishte një demokrat apo një republikan.

“Ata ishin të gjithë miqtë tanë. Por kjo nuk është më kështu”, tha Ishinger në atë kohë.

Evropa dhe Gjermania tani duhet të ndihmojnë Bajdenin në mënyrë që Amerika të ndihmojë përsëri botën.

Ishinger e shpreh këtë në një mënyrë më dramatike, duke thënë se Bajden do të humbte zgjedhjet e ardhshme nëse nuk mund t’u shpjegonte amerikanëve pse politika e tij e bashkëpunimit ishte e mirë për ta.

“Pritëm shumë për këtë “

Ministri i Jashtëm gjerman Hajko Mas thotë se Bajden do të fillojë rindërtimin e diçkaje që dikur konsiderohej e shëndetshme në marrëdhëniet ndërkombëtare.

“Të them të drejtën, ne kemi qenë duke pritur për këtë për një kohë të gjatë. Në vitet e fundit ka pasur incidente me administratën e mëparshme të SHBA-së që kanë ngritur shqetësime se rendi ndërkombëtar do të pësojë dëmtime të përhershme.

Ndërkohë, Ishingeri e ka përgjigjen nga Shtetet e Bashkuara, Japonia, Kanadaja, Italia, Britania dhe Franca, të cilët mund të pyesin se çfarë do të ndodhë me G7 pa Angela Merkel – gjithashtu duke menduar për zgjedhjet e ardhshme në Gjermani. Përgjigja është: “Mos kini frikë nga Gjermania. Ne qëndrojmë në kontiunitet, në vazhdimësi. Ajo që është shkruar me shkronjë të vogla mund të ndryshojë, por ajo që është shkruar me të madhe mbetet. “Dhe ky është lajmi i mirë.”

Butoni Kthehu në krye
Mbylle