0_Maqedoni.Portal SQ0_Web_Ballina – Sllajder SQBiznes SQBiznes.portal SQBiznis.Slajder SQEkonomi SQMakedonija.Slajder SQTemë SQ

Sindikatat dhe punëdhënësit me qëndrime të kundërta për rritjen e pagës minimale

- Çështja e rritjes së pagës minimale që para vitit e paralajmëruan nga Qeveria është aktualizuar këto ditë, por prej atje paralajmërojnë se kjo mund të ndodhë madje në tremujorin e dytë të vitit dhe në konsultim me partnerët socialë. Sindikatat kërkojnë rritje të pagës minimale menjëherë dhe rritje spirale të pagave të tjera. Nga ana tjetër, sipas punëdhënësve, çdo rritje e pagës minimale, jashtë harmonizimit të dakorduar vjetor, me rritje të inflacionit, PBB-së dhe pagës mesatare, do të shkaktojë pasoja negative për ekonominë. Për dallim prej tyre, ekspertët konsiderojnë se rritja e pagës minimale nuk do të rrezikojë ekonominë.

Butoni Kthehu në krye
Mbylle