Evropë SQEvropë.Portal SQ

Shtetet baltike i dërgojnë Ukrainës raketa antiblinda dhe kundër ajrore

Anëtarët e NATO-s, Estonia, Letonia dhe Lituania do t'i dorëzojnë Ukrainës raketa kundër tankeve dhe kundër ajrore nga prodhimi amerikan, kumtuan ministrat e tyre të mbrojtjes në një deklaratë të përbashkët. "Estonia, Letonia dhe Lituania dhe aleatët e tyre punojnë së bashku për dorëzim të shpejtë të ndihmës së sigurisë të Ukrainës", thuhet në kumtesë. Estonia do të dërgojë raketa kundërajrore Javelin, ndërsa Letonia dhe Lituania do të dërgojnë raketa kundër ajrore Stinger.

Butoni Kthehu në krye
Mbylle