0_Web_Ballina – Sllajder SQPolitikë SQ

Shkupi pret formim të qeverisë politike në Sofje për ecjen përpara në rrugën evropiane

Kryeministri Zoran Zaev pret formimin e një qeverie politike në Sofje për shkak të, siç thotë ai, nevojës së qytetarëve bullgarë, por edhe sepse ne presim një hap përpara në zgjidhjen e problemit. Sidoqoftë, sipas analistëve, shanset për të ndryshuar qëndrimin e Sofjes ndaj Shkupit në lidhje me miratimin e kornizës sonë të negociatave dhe fillimin e negociatave deri në fund të vitit janë jashtëzakonisht të vogla, pas zgjedhjeve të parakohshme parlamentare në Bullgari të dielën, të dytat në vetëm tre muaj, sipas rezultateve paraprake, ato kanë pothuajse të njëjtin rezultat si zgjedhjet e prillit, pas të cilave askush nuk arriti të formonte qeveri.

Butoni Kthehu në krye
Mbylle