Biznes SQBiznes.portal SQEkonomi SQ

Rritet shkalla e punësisë, zvogëlohet ajo e papunësisë

Në tremujorin e dytë të këtij viti, në vend kishte 1.681.862 qytetarë të aftë për punë, nga të cilët 945.412 ishin aktivë, prej të cilëve 795.271 të punësuar dhe 150.141 të papunë. Shkalla e personave aktivë në këtë periudhë është 56,2 për qind, shkalla e punësimit është 47,3 për qind, ndërsa shkalla e papunësisë është 15,9 për qind.

Kontrolloni gjithashtu

Mbylle
Butoni Kthehu në krye
Mbylle