0_Maqedoni.Portal SQ0_Web_Aktuale SQ0_Web_Përzgjedhja e redaktorit SQMakedonija.Slajder SQShoqëri SQ

Regjistrohen 26 raste të reja me Kovid-19, tetë të shëruar, nuk ka pacientë të vdekur

Sipas të dhënave të Institutit për Shëndet Publik, në 24 orët e fundit janë bërë 2.866 testime, ku janë regjistruar 26 raste të reja  me Kovid-19. Janë regjistruar edhe tetë shëruar, ndërsa nuk ka të vdekur, kumtoi Ministria e Shëndetësisë.

Shkup, 15 korrik 2021 (MIA) – Sipas të dhënave të Institutit për Shëndet Publik, në 24 orët e fundit janë bërë 2.866 testime, ku janë regjistruar 26 raste të reja  me Kovid-19. Janë regjistruar edhe tetë shëruar, ndërsa nuk ka të vdekur, kumtoi Ministria e Shëndetësisë.

Nga numri i përgjithshëm i rasteve të reja të regjistruara me Kovid-19 nga Shkupi janë 13, nga Tetova 5, nga Gostivari 3, Kërçova 2 dhe nga Kumanova, Prilepi dhe Shtipi nga 1.    Nga tetë pacientët e shëruar tre janë nga Strumica, nga dy nga Kumanova dhe Tetova dhe një nga Shkupi.

Janë bërë 2.866 testime edhe atë përmes ISHP-83, QSHP Shkup-34, QSHP Manastir-39, ISHP Prilep-22, QSHP Tetovë-18, QSHP Kumanovë-21, SPQ 8 Shtatori-8, Instituti për Mirkobiologji-16, Zhan Mitrevi (Filipi i Dytë)-52, Avicena-147, Biotek-152, Sistina-79, laboratori laor-178, Sinlab-26, Remdeika-16, Fertiliteti-31, Genea-3, Nikob Lab-652, VFV Medika-7, ISHP dhe ISHP (rapid test)- gjithsej 1.286.

Deri më tani në vend janë bërë gjithsej 920.045 testime të Kovid-19.

Numri i përgjithshëm i të diagnostikuarve me kovid në vend që nga fillimi i epidemisë është 155.866, janë shëruar 150.154, pacientë, ndërsa i personave që kanë ndërruar jetë 5.487, ndërsa i rasteve aktive është 225.

Sipas analizave epidemiologjike për momentin, shpërndarja nëpër vende është ky:

Shkup 68735, aktiv 86
Kumanovë 8888, aktiv 11
Prilep 8329, aktiv 4
Tetovë  7317, aktiv 73
Manastir 6310, aktiv 4
Veles 5474, aktiv 0
Gostivar  5192, aktiv 11
Kavadar 5155, aktiv 2
Ohër 5021, aktiv 11
Shtip 4962, aktiv 2
Strumicë 4123, aktiv 1
Strugë 2985, aktiv 4
Koçan 2792, aktiv 0
Kërçovë  2602, aktiv 13
Gjevgjeli  2195, aktiv 0
Negotinë  2184, aktiv 0
Sveti Nikollë  1525, aktiv 1
Resnjë 1234, aktiv  0
Kriva Pallankë  1227, aktiv 0
Radovish 1161, aktiv 0
Berovë  1032, aktiv 1
Dellçevë  973, aktiv 0
Dibër  942, aktiv 1
Vinicë  886, aktiv 0
Probishtip  789, aktiv 0
Vallandovë  667, aktiv 0
Bogdanc  494, aktiv 0
Krushevë  490, aktiv 0
Demir Hisar  400, aktiv 0
Demir Kapi  396, aktiv 0
Kratovë  377, aktiv 0
Makedonski Brod  359, aktiv 0
Pehçevë  269, aktiv 0
Makedonska Kamenicë  249, aktiv 0
Dojran 132, aktiv 0. ar/

Butoni Kthehu në krye
Mbylle