0_Maqedoni.Portal SQ0_Web_Aktuale SQMKD-AL SQShoqëri SQ

Regjistrohen 219 raste të reja me Kovid-19, katër viktima dhe 30 të shëruar

Konform të dhënave të Institutit për Shëndet Publik  (ISHP) në 24 orët e fundit janë bërë 4.713 testime, ndërsa janë regjistruar 219 raste të reja me Kovid-19.

Shkup, 5 gusht 2021 (MIA) – Konform të dhënave të Institutit për Shëndet Publik  (ISHP) në 24 orët e fundit janë bërë 4.713 testime, ndërsa janë regjistruar 219 raste të reja me Kovid-19.

Kështu në Shkup dhe Tetovë – 65, Kumanovë – 20, Gostivar – 19, Strumicë – 7, Kërçovë – 6, Manastir, Strugë, Berovë dhe Vinicë- nga 4, Prilep dhe Koçan – 3, Veles, Kavadar, Shtip, Radovish dhe Dibër – nga 2, Ohër, Resnjë, Makedonska Kamenica, Makedonski Brod dhe Pehçevë – nga 1.

Janë regjistruar 30 pacientë të shëruar edhë atë: Shkup – 9, Tetovë – 8, Gostivar – 3, Kumanovë – 2, Prilep, Strumicë, Koçan, Kërçovë, Gjevgjeli, Radovish, Dellçevë dhe Vallandovë -nga 1.

Janë regjistruar katër viktima: dy nga Shkupi (61 dhe 66 vj.) dhe nga një person nga Tetova (76) dhe Kërçova (76). Ata kanë vdekur në kushte spitalore, njoftoi Ministria e Shëndetësisë.

Numri i përgjithshëm i personave të diagnostikuar me kovid në vend që nga fillimi i epidemisë është 156,926, numri i pacientëve të shëruar është 150,470, numri i viktimave është 5,501, derisa numri i rasteve aktive është 955.

Sipas analizave epidemiologjike për momentin shpërndarja sipas qyteteve është si vijon:

Shkup 69044, aktiv 275

Kumanovë 8991, aktiv 90

Prilep 8346, aktiv 16

Tetovë 7629, aktiv 285

Manastir 6348, aktiv 38

Veles 5481, aktiv 5

Gostivar 5280, aktiv 84

Kavadar 5162, aktiv 6

Ohër 5032, aktiv 11

Shtip 4972, aktiv 8

Strumicë 4157, aktiv 27

Strugë 2995, aktiv 12

Koçan 2807, aktiv 11

Kërçovë 2631, aktiv 23

Gjevgjeli 2197, aktiv 1

Negotinë 2184, aktiv 0

Sveti Nikollë 1528, aktiv 3

Resnjë 1235, aktiv 1

Kriva Pallankë 1227, aktiv 0

Radovish 1167, aktiv 5

Berovë 1041, aktiv 9

Dellçevë 974, aktiv 0

Dibër 973, aktiv 29

Vinicë 890, aktiv 4

Probishtip 789, aktiv 0

Vallandovë 674, aktiv 6

Bogdanci 494, aktiv 0

Krushevë 490, aktiv 0

Demir Hisar 400, aktiv 0

Demir Kapi 396, aktiv 0

Kratovë 377, aktiv 0

Makedonski Brod 360, aktiv 1

Pehçevë 273, aktiv 4

Makedonska Kamenicë 250, aktiv 1

Dojran 132, aktiv 0.

Janë bërë gjithsej 4,713 teste përmes: ISHP-143, QSHP Shkup-43, QSHP Manastir-75, QSHP Prilep-37, QSHP Tetovë-72, QSHP Kumanovë-47, Klinika për Sëmundje Infektive dhe Gjendje Febrile -0, Mjekësia Ligjore-8, Spitali laboratorik Kozle-0, KU Pulmologji me alergologji 7, SPQ “8 Shtatori” -13, Instituti i Mikrobiologjisë-41, Zhan Mitrev (Filipi i Dytë) -128, Avicena-208, Biotek-138, Sistina-115, Laboratori Laor- 636, Sinlab-80, Remedika-12, Fertilitet-30, Genea-3, Laboratori Nikob-811, VFV Medikal-54, Eli Medika-13, ISHP dhe ISHP (test i shpejtë)-gjithsej 1,999.

Deri tani në vend janë bërë gjithsej 999.203 teste të Kovid-19. fab/

Butoni Kthehu në krye
Mbylle