0_Maqedoni.Portal SQ0_Web_Aktuale SQShoqëri SQ

Regjistrohen 135 raste të reja me Kovid-19, 11 të vdekur, 330 të shëruar

Sipas të dhënave të Institutit të Shëndetit publik, në 24 orët e fundit janë kryer 1.514 testime, si dhe janë regjistruar 135 raste të reja me KOVID-19: Shkup - 91, Kumanovë - 14, Kavadar - 7, Strugë - 4, Prilep - 3, Manastir, Strumicë, Sveti Nikollë, Kriva Pallanka dhe Demir Hisar - 2, Shtip, Koçan, Gjevgjeli, Vinicë, Vallandovë dhe Kratovë - nga 1.

Shkup, 25 tetor 2021 (MIA) – Sipas të dhënave të Institutit të Shëndetit publik, në 24 orët e fundit janë kryer 1.514 testime, si dhe janë regjistruar 135 raste të reja me KOVID-19: Shkup – 91, Kumanovë – 14, Kavadar – 7, Strugë – 4, Prilep – 3, Manastir, Strumicë, Sveti Nikollë, Kriva Pallanka dhe Demir Hisar – 2, Shtip, Koçan, Gjevgjeli, Vinicë, Vallandovë dhe Kratovë – nga 1.

Gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 11 persona të vdekur, nga të cilët dy nga Shkupi (67 dhe 79 vjeç), Kriva Pallanka (67 dhe 76 vjeç) dhe Kumanova (73 dhe 74 vjeç) dhe një i vdekur nga Makedonska Kamenica (82), Ohër. (80 vjeç), Prilep (74), Probishtip (64) dhe Shtip (70). Të gjithë personat e raportuar kanë ndërruar jetë në spital, njofton Ministria e Shëndetësisë

Janë regjistruar 330 pacientë të shëruar nga: Shkupi 116, Kumanova 28, Velesi 23, Prilepi 15, Kriva Pallanka, Shtipi dhe Koçani 14, Kavadari dhe Manastiri 9, Sveti Nikollë, Gjevgjeli dhe Kratovë nga 6, Kërçovë dhe Resnjë – nga 4, Probishtip – 3, Vinica, Negotinë dhe Makedonska Kamenicë – nga 2, Gostivari, Radovishi dhe Krusheva – nga 1.

Gjithashtu, kponform Regjistrit të vdekjeve me diagnozë Kovid-19 nga “Termini im”, nuk është raportuar për persona të vdekur.

Направени се 1.514 тестови преку: ИЈЗ-52, ЦЈЗ Скопје-0, ЦЈЗ Битола-0, ЦЈЗ Прилеп-0,
ЦЈЗ Тетово–0, ЦЈЗ Куманово-0, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–0, Жан Митрев (Филип Втори)-55, Авицена-91, Биотек-87, Систина-53, лабораторија Лаор-0, Синлаб-0, Ремедика-0, Плодност–0, Генеа-0, Никоб лаб-228, ВФВ Медикал-16, Ели Медика-19, Ројал Медика –0, Спектра-ММ-0, Рапид Лаб – 0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 913.

Janë kryer 1.514 testime përmes: ISHP-52, QSHP Shkup-0, QSHP Manastir-0, QSHP Prilep-0,
QSHP Tetovë-0, QSHP Kumanovë-0, Klinika për Sëmundje Infektive dhe Gjendje Febrile-0, Mjekësi Ligjore-0, Spitali Laborator Kozle-0, IK Pulmologji me Alergologji -0, SPQ 8 Shtatori-0 , Instituti i Mikrobiologjisë- 0, Zhan Mitrev (Filip i dytë) -55, Avicena-91, Biotek-87, Sistina-53, laboratori Laor-0, Sinlab-0, Remedika-0, Fertiliti-0, Genea-0, Nikob lab-228, VFV Medikal- 16, Eli Medika-19, Rojal Medika-0, Spectra-MM-0, Rapid Lab – 0, PHI dhe PHI (test i shpejtë) – gjithsej 913.

Deri më tani në vend janë kryer gjithsej 1.366.002 testime të Kovid-19.
Numri i përgjithshëm i personave të diagnostikuar me KCovid në vend që nga fillimi i epidemisë është 199.901, numri i të shëruarve është 186.652, numri i të vdekurve është 7.062, ndërsa numri i rasteve aktive është 6.187.

Sipas analizave epidemiologjike aktualisht, shpërndarja sipas qyteteve është si më poshtë:

Shpërndarja sipas qyteteve Të infektuar (gjithsej), Raste aktive (gjithsej)

Shkup 87474, Aktive 3190
Kumanovë 12104, Aktive 446
Tetovë 10949, Aktive 104
Prilep 9378, Aktive 245
Gostivar 7997, Aktive 24
Manastir 7343, Aktive 201
Veles 6691, Aktive 309
Kavadar 6195, Aktive 190
Ohër 6130, Aktive 190
Shtip 6066, Aktive 198
Strumicë 5888, Aktive 143
Kërçovë 4074, Aktive 69
Strugë 3834, Aktive 44
Koçani 3493, Aktive 151
Gjevgjeli 2525, Aktive 80
Negotinë 2358, Aktive 27
Sveti Nikollë 1987, Aktive 73
Kriva Pallankë 1584, Aktive 111
Radovish 1582, Aktive 47
Resnjë 1574, Aktive 36
Dibër 1453, Aktive 6
Berovë 1227, Aktive 15
Dellçevë 1142, Aktive 22
Vinicë 1078, Aktive 33
Probishtip 994, Aktive 60
Vallandovë 845, Aktive 18
Kratovë 634, Aktive 30
Bogdanci 579, Aktive 24
Krushevë 545, Aktive 14
Demir Hisar 477, Aktive 35
Makedonski Brod 476, Aktive 2
Demir Kapi 410, Aktiv 1
Makedonska Kamenicë 353, Aktive 43
Pehçevë 319, Aktive 3
Dojran 143, Aktive 3. mb/

Butoni Kthehu në krye
Mbylle