Ballkan SQBallkan.portal SQKorrespondentë BotëSvet.Slajder SQ

Radevi do ta prezantojë qeverinë e re të përkohshme të Bullgarisë

Presidenti I Bullgarisë, Rumen Radev sot në ceremoninë e posaçme do ta prezantojë qeverinë e re teknike. Qeveria aktuale teknike e Bullgarisë ishte emëruar nga Rumen Radev më 12 maj, pasi që asambleja e 45-të popullore nuk arriti të zgjedhë qeveri të rregullt pas zgjedhjeve parlamentare të 4 prillit, lajmëroi korrespondenti I MIA-s nga Sofja. Për here të parë që  nga rënia e komunizmit në vjeshtën e vitit 1989 dhe pas vendosjes së sistemit shumëpartiak në Bullgari, qeveria kalimtare do t’ia dorëzojë pushtetin qeverisë së ardhshme teknike.

Butoni Kthehu në krye
Mbylle