0_Maqedoni.Portal SQ0_Web_Ballina – Sllajder SQ0_Web_Përzgjedhja e redaktorit SQPolitikë SQShoqëri SQ

Qeveria: Këto ditë dëshmojmë procedura dhe deklarata nga Bullgaria të cilat qytetarët tanë nuk i përjetojnë miqësore, zgjidhja gjendet përmes dialogut

Qeveria sot me kumtesës reagoi në procedurat dhe deklaratat nga Bullgaria fqinje, të cilat, siç theksohet, nuk perceptohen si miqësore nga qytetarët e Maqedonisë së Veriut. Nga Qeveria shtojnë se ata e kuptojnë situatën e brendshme politike parazgjedhore në Bullgari dhe procesin e ndërlikuar zgjedhor, por besojnë se kjo nuk është arsye për mesazhe politike për nevoja të fushatës që shkojnë përtej vlerave dhe parimeve evropiane të respektit. është ndërtuar marrëveshja e miqësisë, fqinjësia e mirë dhe bashkëpunimi. Zgjidhja e të gjitha çështjeve të hapura, theksojnë në deklaratë, është e mundur vetëm përmes dialogut për të cilin Maqedonia e Veriut është e gatshme, por se është koha që edhe Bullgaria të tregojë të njëjtën gatishmëri.

Butoni Kthehu në krye
Mbylle