0_Maqedoni.Portal SQ0_Web_Ballina – Sllajder SQ0_Web_Përzgjedhja e redaktorit SQMakedonija.Slajder SQPolitikë SQ

Propozim-korniza negociuese para deputetëve, debati vazhdon sot

- Në Kuvend dje filloi debati për Informacionin për përmbajtjen e Propozim-kornizës negociuese për fillimin e bisedimeve për anëtarësim të vendit me Bashkimin Evropian, me fjalimin e kryeministrit Dimitar Kovaçevski, i cili porositi se ky propozim evropian për zhbllokimin e procesit tonë të integrimeve evropiane dhe fillimin e bisedimeve të vendit me BE-në në mënyrë të vërtetë i pasqyron pozicionet tona të definuara. Paraprakisht, në paraqitjen para deputetëve, kryetarja e Komisionit Evropian, Ursula fon der Lajen theksoi se me pranimin e propozimit vendi do të bëjë edhe një hap drejt BE-së dhe se tani është momenti që të vazhdojmë përpara "drejt të ardhmes sonë të përbashkët në BE me Maqedoninë e Veriut si anëtare e plotfuqishme".

Butoni Kthehu në krye
Mbylle