0_Maqedoni.Portal SQ0_Web_Ballina – Sllajder SQ0_Web_Përzgjedhja e redaktorit SQMakedonija.Slajder SQPolitikë SQShoqëri SQ

Program shtetëror nesër në Shkup, Krushevë dhe Pelince për shënimin e 2 Gushtit- Ditës së Republikës dhe Ilindenit

Qytetarët e Republikës së Maqedonisë së Veriut nesër do ta festojnë 2 Gushtin - Ditën e Republikës. Ditë me të cilën në Ilinden në vitin 1903 - me Kryengritjen e Ilindenit dhe Republikën e Krushevës, ndërsa pastaj edhe në Ilindenin e dytë, në vitin 1944 me KAÇKM-në ishte mbajtur mbledhja e parë e Kuvendit Antifashist për Çlirim Kombëtar të Maqedonisë, ishin vendosur shtyllat e Republikës dhe shtetësisë.

Butoni Kthehu në krye
Mbylle