0_Maqedoni.Portal SQ0_Web_Ballina – Sllajder SQMakedonija.Slajder SQPolitikë SQShoqëri SQ

Përfundoi Komiteti i përbashkët parlamentar BE – Republika e Maqedonisë së Veriut me rekomandime që vendi të mbetet i përkushtuar ndaj reformave

Në Parlamentin Evropian në Strasburg përfundoi Takimi i 20-të i Komitetit të përbashkët parlamentar – Republika e Maqedonisë së Veriut dhe BEE (Komiteti parlamentar për stabilizim dhe asocim), me miratimin e rekomandimeve të përbashkëta. KPP për herë të parë mbahet pasi që Maqedonia e Veriut i filloi bisedimet për anëtarësim në BE. Përfaqësuesit e institucioneve evropiane, eurodeputetët dhe deputetët maqedonas insistonin në faktin se filloi faza e re në marrëdhënie mes BE-së dhe Republikës së Maqedonisë së Veriut, ndërsa vendi duhet të mbetet i përkushtuar në reformat dhe nevojitet konsensus për proceset euroatlantike, lajmëroi korrespondenti i MIA-s nga Strasburgu.

Butoni Kthehu në krye
Mbylle