0_Maqedoni.Portal SQ0_Web_Ballina – Sllajder SQ0_Web_Përzgjedhja e redaktorit SQMakedonija.Slajder SQPolitikë SQShoqëri SQ

Për vaksinim janë paraqitur mbi 1600 fëmijë dhe të rinj, terapia më bashkëkohore për pacientët me Kovid

Nga e hëna fillon vaksinimi i fëmijëve dhe të rinjve të moshës 12 deri 18 vjeç. Sipas të dhënave nga sistemi kombëtar “Termini im” deri dje në mesditë gjithsej 1623 fëmijë dhe të rinj shfaqën interes për vaksinimin, informuan për MIA-n nga Ministria e Shëndetësisë. Ka 225 raste aktive të Kovid-19 në vend, dhe që nga dje, terapia më moderne për trajtimin e virusit është në dispozicion në vend.

Shkup, 16 korrik 2021 (MIA) – Nga e hëna fillon vaksinimi i fëmijëve dhe të rinjve të moshës 12 deri 18 vjeç. Sipas të dhënave nga sistemi kombëtar “Termini im” deri dje në mesditë gjithsej 1623 fëmijë dhe të rinj shfaqën interes për vaksinimin, informuan për MIA-n nga Ministria e Shëndetësisë. Ka 225 raste aktive të Kovid-19 në vend, dhe që nga dje, terapia më moderne për trajtimin e virusit është në dispozicion në vend.

Vaksinimi, sipas autoriteteve shëndetësore, zhvillohet normalisht në të gjitha pikat në të gjithë vendin, interesi po rritet çdo ditë, dhe deri më tani një total prej 440 299 qytetarë janë vaksinuar dhe 259 894 janë rivaksinuar.
Fëmijët dhe të rinjtë e moshës 12 deri 18 vjeç që kanë shfaqur interes për vaksinim do të marrin një takim vaksinimi sot, i cili do të fillojë të hënën. Vaksinimi do të jetë në pikat ekzistuese të vaksinimit në qytet që ata kanë deklaruar gjatë regjistrimit, informuan për MIA-n nga Ministria e Shëndetësisë.

Numri më i madh i fëmijëve dhe të rinjve të regjistruar, siç theksohet, është në Shkup, në poliklinikat “Bukuresht” – 376, “Jane Sandanski” – 267, “Çair” – 101 dhe “Bit Pazar” – 5. Në Tetovë janë regjistruar 103 fëmijë, në Manastir 99, Kumanovë 86, Ohër 76, Veles 70, Kavadar 53, Gostivar 49, Strumicë 43, Gjevgjeli 40, Shtip 38, Strugë 25, Negotinë 15, Koçan 14, dhe në qytetet tjera numrat janë nën 10. Nga dy fëmijë u raportuan në Vevçan, Demir Hisar dhe Makedonski Brod, dhe nga një në Kratovë dhe Makedonska Kamenica, theksuan nga Ministria.

Në Vranjë, 11,540 shtetas maqedonas janë vaksinuar me dozën e parë deri më tani, ndërsa 8,306 qytetarë tanë janë vaksinuar me dozën e dytë, njoftoi korrespodenti i MIA-s nga Beogradi. Shumica e qytetarëve maqedonas në Vranjë u vaksinuan me vaksinën kineze Sinofarm, ndërsa një numër më i vogël morën vaksinat e Fajzer, Sputnik V dhe Astra/Zeneka.

Sipas të dhënave të publikuara dje nga Instituti i Shëndetit Publik, gjatë 2,866 testeve, janë regjistruar 26 raste të reja me Kovid-19. Shtatë pacientë të rikuperuar janë regjistruar, por asnjë pacient i vdekur nuk është regjistruar. Numri i përgjithshëm i personave të diagnostikuar me Kovid në vend që nga fillimi i epidemisë është 155,866, numri i pacientëve të rikuperuar është 150,154, numri i vdekjeve është 5,487. Deri më tani, një total prej 920,045 teste të Kovid-19 janë kryer në vend.
Sipas Ministrisë së Shëndetësisë, metoda më moderne e terapisë për pacientët me virusin Kovid-19 mbërriti dje, “terapi koktej” monoklonale me antitrupa ndaj ilaçeve “Casirivimab dhe Imdevimab”, miratuar për përdorim nga Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) . Casirivimab dhe Imdevimab (i njohur më parë si REGN-COV2 ose REGEN-COV2) është një koktej i dy antitrupave monoklonalë të krijuar posaçërisht për të bllokuar infektivitetin e SARS-CoV-2, virusi që shkakton Kovid-19., qëndron në kumtesë.

“Marrëveshja Kornizë me prodhuesin “Hoffman-La Roche, Ltd (Roche)” – Zvicër, e nënshkruar nga 19 shtete anëtare të BE-së, vendi ynë dhe Norvegjia. Fondet për këtë prokurim janë siguruar në kuadër të projektit për menaxhim urgjent të krizës së shkaktuar nga Kovid-19, realizuar nga Banka Botërore. Zbatimi i metodës së trajtimit për pacientët tanë, me këtë terapi aktualisht na bën të vetmin vend në Ballkanin Perëndimor për qytetarët e të cilit është i disponueshëm ky ilaç. Terapia prokurohet për nevojat e Klinikës për Sëmundje Infektive dhe Kushtet e Shkurtra dhe do të zbatohet për pacientët jo të shtruar në spital të trajtuar me Kovid-19. Kjo pritet të zvogëlojë nevojën për shtrim në spital të pacientëve”, theksojnë nga Ministria.

Dokumenti në lidhje me Kovid-19, gjegjësisht certifikata e vaksinimit ose PCR negativ / testi i shpejtë ose konfirmimi i virusit të infektuar, së bashku me formularin e plotësuar PLF janë ende të pandryshuar dhe të detyrueshëm për hyrjen në Greqi për turistët, përfshirë ata nga Maqedonia Veriore, sipas ministrit të ri vendimi që hyri në fuqi në orën 6 dje dhe është i vlefshëm deri më 22 korrik, njofton korrespodentja e MIA-s nga Athina.

 

Për hyrje në Greqi, të gjitha pikat kufitare tokësore janë të hapura 24 orë në ditë, me përjashtim të Merzanit për në Shqipëri, e cila është e hapur nga ora 8 e mëngjesit deri në ora 8 pasdite, kështu që ju mund të udhëtoni nga Maqedonia Veriore në fqinjin jugor përmes Evzonit (Bogorodica), përmes Niki (Medzitlija) dhe Dojran.

Vendi ynë është ende në listën e vendeve për të cilat zbatohet përjashtimi i ndalimit të hyrjes në Greqi të shtetasve të vendeve të treta, dhe përveç Maqedonisë së Veriut, lejohet udhëtimi për shtetasit e Azerbajxhanit, Australisë, Shqipërisë, Bosnjës dhe Hercegovinës, Armenia, Emiratet e Bashkuara Arabe. Emiratet, SHBA, Britania e Madhe, Japonia, Jordania, Izraeli, Kanada, Katari, Kina, Kosova, Kuvajti, Bjellorusia, Libani, Libani, Mali i Zi, Moldavia, Bahreini, Brunei, Zelanda e Re, Koreja e Jugut, Ukraina, Rusia, Arabia Saudite, Singapor.

Fëmijët në Greqi të moshës 15 deri në 17 vjeç, gjegjësisht të lindur deri më 31 dhjetor 2005, mund të aplikojnë për vaksinim vullnetar kundër Kovid-19 nga dje. Imunizimi, i cili do të kryhet me vaksinën Fajzer, kërkon pëlqimin e një prindi ose kujdestari, i cili gjithashtu duhet të shoqërojë fëmijën në qendrën e vaksinimit. Imunizimi i adoleshentëve është pas dritës jeshile nga Komisioni i Vaksinimit, nga java e kaluar.

Vaksinimi në Greqi do të jetë i detyrueshëm për profesionistët shëndetësorë dhe punonjësit e qendrave të kujdesit, dhe për ata që refuzojnë të vaksinohen dhe punojnë në qendra private, sigurohet pushim i detyruar pa pagesë.

Lidhur me situatën epidemiologjike në vend, zëdhënësi i qeverisë Greke Aristotel Peloni tha dje se ka një rritje të konsiderueshme të rasteve të reja, “por, megjithatë, këtë vit mundësitë për mbrojtje janë krejtësisht të ndryshme”, sepse vaksina është tani e disponueshme. Ai theksoi se nga 28 qershori deri dje, 590,000 qytetarë planifikuan një takim për vaksinimin me dozën e parë, dhe njëri prej tyre është i moshës midis 18 dhe 29 vjeç. Lidhur me informacionin që pas rasteve të zbuluara të Kovid-19 në disa kampe verore për fëmijë në të gjithë Greqinë, po shqyrtohet mundësia e futjes së një testi të detyrueshëm hyrje negativ, Peloni shpjegoi se komisioni kompetent i epidemiologëve po diskuton një protokoll më të rreptë.

 

Me procesin e imunizimit, i cili në Shqipëri, nën moton “Shqipëria po buzëqesh”, filloi më 11 janar, deri më tani, ka mbuluar mbi një milion e 40 mijë qytetarë dhe gjysma e tyre janë rivaksinuar. Përdoren vaksinat nga Fajzer, Astra Zeneca, Sinovak dhe Sputnik V. Sipas strategjisë kombëtare, e gjithë popullsia në Shqipëri duhet të vaksinohet deri në pranverën e vitit të ardhshëm. Për të arritur imunizimin e plotë, 2.2 milion njerëz duhen vaksinuar, gjë që kërkon 4.4 milion doza të vaksinës.

Në Slloveni, 200 raste të llojit më ngjitës delta të koronavirusit janë konfirmuar deri më tani dhe vlerësohet se mund të bëhet dominues brenda një deri në dy javë. Të dhënat e fundit nga laboratorët e autorizuar tregojnë se në Slloveni 200 raste të sojës delta u konfirmuan me sekuencën e mostrave, nga të cilat 66 raste u konfirmuan në javën nga 27 qershor deri në 4 korrik dhe 70 raste në javën e mëparshme. Rezultatet janë nga renditja e mostrave të marra nga qindra maturantë sllovenë të shkollës së mesme të cilët u infektuan me Kovid-19 në Spanjë.

Qeveria Sllovene vazhdon të paralajmërojë se një valë e re e epidemisë Kovid-19 mund të pasojë në vjeshtë për shkak të varianteve të reja dhe vaksinimit të pamjaftueshëm.

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) tha dje se një rritje në numrin e njerëzve të sapo infektuar me Kovid-19 në disa vende të Lindjes së Mesme mund të ketë pasoja të mëdha, për shkak të përhapjes së llojit delta dhe disponueshmërisë së ulët të vaksinave. gjatë një periudhe prej tetë javësh, OBSH thotë se ka shenja të rritjeve të reja në Libi, Iran, Irak dhe Tunizi, ndërsa një rritje e shpejtë pritet në Liban dhe Marok.

OBSH-ja përmend mosrespektimin e masave shëndetësore dhe sociale si dhe shkallën e ulët të vaksinimit dhe përhapjen e llojeve të reja si arsye për përhapjen e re të koronavirusit. Sipas OBSH, Tunizia është vendi me shkallën më të lartë të vdekshmërisë nga Kovid-19 në rajon dhe në Afrikë, duke vërejtur se në katër javë numri i rasteve ditore në Iran është dyfishuar.

Numri i infeksioneve Kovid-19 në rajonin e Mesdheut Lindor, i cili përfshin Pakistanin, Afganistanin, Somalinë dhe Xhibutin, si dhe vendet e Lindjes së Mesme, ka kaluar 11.4 milion, me 223,000 vdekje të raportuara. fb/

Butoni Kthehu në krye
Mbylle