Botë SQBotë.Portal SQ

Për të dytën herë për një muaj delegacion amerikan nga Kongresi për vizitë në Tajvan

- Pesë anëtarë të Dhomës së Përfaqësuesve të Kongresit amerikan sot mbërritën për vizitë të shkurtë në Tajvan, e cila pritet të përqendrohet në çështjet e sigurisë, dhe kjo është vizita e dytë e përfaqësuesve amerikanë në ishull këtë muaj. Vizita erdhi pasi Kina e përforcoi presionin ushtarak dhe politik që ta konfirmojë sovranitetin e saj mbi ishull, që shkaktoi pakënaqësi në Taipei ku qeveria premtoi se do t'i "mbrojë liritë dhe demokracinë e Tajvanit", informuan mediat perëndimore.

Butoni Kthehu në krye
Mbylle