Botë SQBotë.Portal SQ

Për herë të parë mikroplastikë në reshjet e borës në Antarktidë

Rezultatet nga studimi i shkencëtarëve nga Zelanda e Re janë publikuar sot, dhe treguan se mikroplastika është gjetur për herë të parë në reshjet e borës në Antarktidë, që mund të përshpejtojë shkrirjen e borës dhe akullit dhe paraqet kërcënim për ekosistemet unike në këtë kontinent.

Butoni Kthehu në krye
Mbylle