0_Maqedoni.Portal SQ0_Web_Ballina – Sllajder SQ0_Web_Përzgjedhja e redaktorit SQMakedonija.Slajder SQPolitikë SQ

Pendarovski: Marrëveshja e Ohrit është përparësi, e jo pengesë për zhvillimin dhe prosperitetin tonë

Tri dokumente dallohen për rëndësinë e tyre për stabilitetin dhe të ardhmen e vendit: kushtetuta e parë e 17 nëntorit të  vitit 1991, të cilën Komisioni i Badinterit e përkufizoi si pikë e shpërbërjes sonë zyrtare nga ish Jugosllavia, më pas, Marrëveshja e Ohrit e vitit 2001 dhe Marrëveshja e Prespës e vitit 2018, që na mundëson të hyjmë në organizata ndërkombëtare me markerë të përkufizuar të identitetit edhe për shtetin edhe për popullin maqedonas, theksoi Presidenti Stevo Pendarovski në fjalimin e tij në Konferencën "Përtej Ohrit "me rastin e 20 vjetëve nga Marrëveshja e Ohrit.

Kontrolloni gjithashtu

Mbylle
Butoni Kthehu në krye
Mbylle