0_Maqedoni.Portal SQ0_Web_Ballina – Sllajder SQ0_Web_Përzgjedhja e redaktorit SQMakedonija.Slajder SQPolitikë SQ

Pendarovski: Maqedonia e Veriut mbetet e përkushtuar në agjendën evropiane dhe është e gatshme për dialog me Bullgarinë

Ngjarjet politike në vend në vigjilje të formimit të qeverisë së re si edhe pritshmëritë dhe mundësitë për progres lidhur me perspektivat evropiane ishin temat për të cilat biseduan sot presidenti Stevo Pendarovski dhe euroambasadori, Dejvid Gir.

Shkup, 5 janar 2021 (MIA) – Ngjarjet politike në vend në vigjilje të formimit të qeverisë së re si edhe pritshmëritë dhe mundësitë për progres lidhur me perspektivat evropiane ishin temat për të cilat biseduan sot presidenti Stevo Pendarovski dhe euroambasadori, Dejvid Gir.

Siç theksoi presidenti Pendarovski në takimin në Kabinetin e tij, Maqedonia e Veriut mbetet e fokusuar në agjendën evropiane dhe e gatshme për dialog me Republikën e Bullgarisë në drejtim të tejkalimit të gjendjes ekzistuese.

Presidenti konstatoi se valorizimi i progresit të shtetit tonë dhe fillimi i negociatave inkuadruese, në pajtim me rekomandimet e Komisionit Evropian, paraqet nxitje shtesë për proceset reformuese, veçanërisht në sferat kryesore si lufta kundër korrupsionit të lartë dhe qeverisja e së drejtës.

Në takim, informoi Kabineti i Pendarovskit, u theksua se fillimi i negociatave inkuadruese me BE-në dukshëm do të reflektohet edhe në bashkëpunimin rajonal, stabilitetin dhe progresin e rajonit.

Butoni Kthehu në krye
Mbylle