0_Maqedoni.Portal SQ0_Web_Ballina – Sllajder SQMakedonija.Slajder SQMKD-AL SQPolitikë SQ

Osmani: Në kornizën do të qëndrojë gjuha maqedonase dhe ajo bëhet zyrtare në BE

Ministri i Punëve të Jashtme Bujar Osmani sot në brifing me gazetarët deklaroi se çështja e gjuhës maqedonase është e zgjidhur dhe se duhet të “çmontohen” të gjitha gënjeshtrat lidhur me të. Osmani pohon se në kornizën që duhet të nënshkruhet me Bashkimin Evropian, do të qëndrojë se Maqedonia e Veriut do ta zbatojë legjislaturën në gjuhën maqedonase, si dhe në kornizat e vendeve tjera. Qëndrimin e saj Bullgaria do ta shpreh në deklaratë që është e përgatitur në korniza të Propozimit portugez.

Butoni Kthehu në krye
Mbylle