0_Maqedoni.Portal SQ0_Slajder SQBiznes SQBiznes.portal SQBiznis.Slajder SQMakedonija.Slajder SQShoqëri SQ

Oda Ekonomike: Turizmi i Maqedonisë së veriut me numra më të dobët në rajon, rimëkëmbja më herët në vitin 2023

Ulje shqetësuese të numrit të turistëve të vendorë dhe të huaj, si dhe bujtjet, tregojnë të dhënat statistikore zyrtare për periudhën janar - korrik 2021 në krahasim me periudhën e njëjtë në vitin 2019, para pandemisë së koronës. Kjo ulje është më e madhe krahasuar me të gjitha vendet e rajonit, që çon në përfundim se masat për pozicionimin e vendit di destinacion në tregun turistik ndërkombëtar janë më të dobëta nga të gjitha shtetet në rajon, ndërsa humbja e numrit të turistëve dhe bujtjeve është përqindje më e lartë, vlerëson Shoqata për Hotelieri dhe Turizëm pranë Odës Ekonomike të Maqedonisë së Veriut.

Butoni Kthehu në krye
Mbylle