Në ditën e sotme SQ

Në ditën e sotme

1099. - Kryqtarët në Luftën e Parë të Kryqëzatës e morën Jerusalemin. 1291. - Vdiq Rudolfi i Parë, themelues i dinastisë Habzburg, Sundoi nga viti 1273 e deri në vdekje në vitin 1291.

15 korrik 2021 (MIA)

1099. – Kryqtarët në Luftën e Parë të Kryqëzatës e morën Jerusalemin.

1291. – Vdiq Rudolfi i Parë, themelues i dinastisë Habzburg, Sundoi nga viti 1273 e deri në vdekje në vitin 1291.

1606. – Lindi Harmenson van Rajn Rembrant, piktori i njohur holandez. Vdiq në Amsterdam, më 4 tetor të vitit 1669.

1904. – Në Badenvaler vdiq Anton Pavloviç Çehov, letrar rus.

1929. – Në Shkup ateroi aeroplani i parë i udhëtarëve “potez 29” me të cilin është vendosur linja e parë ajrore në relacionin Beograd – Shkup. Aeroplani mund të transportonte vetëm pesë udhëtarë dhe 290 kilomgramë bagazh.

1937. – Lëshohet në eksploatim kanali Moskë – Vollgë, i gjatë 128 kilometra, i thellë 5,5 dhe i gjërë 85 kilometra.

1944. – Italia në Luftën e Dytë Botërore edhe formalisht i shpalli luftë Japonisë.

1948. – Presidenti amerikan, Harri S. Truman, u nominua për një mandat të dytë gjatë Kuvendit të Partisë Demokrate në Philadelphia.

1949. – Lindi Karl Bildt, politikan suedez,

1976. – Odiseja 36-orëshe e rrëmbimit filloi për 26 nxënës dhe shoferin e autobusit të tyre, pasi që ata u rrëmbyen nga tre të armatosur në Kaliforni dhe u mbajtën në një qeli nëntokësore. Të rrëmbyerit ikën dhe nuk pati të lënduar.

1997. – Në Majami Biç, në SHBA, vritet Xhani Versaçe, disanjator italian i modës, me renome botërore. Lindi më 2 dhjetor të vitit 1946.

2002. – Xhon Valker Lind, amerikani që kishte luftuar përkrah talebanëve në Afganistan, deklaroi se ndihet fajtor, në kuadër të një marrëveshjeje që ia kursente atij burgimin e përjetshëm.

2004. – Në spitalin në Masaçusets në Boston, SHBA, vdiq Çarls V. Svini, gjeneral i pensionuar i aviacionit ushtarak amerikan, pilot që gjatë Luftës së Dytë Botërore e hodhi bombën e parë mbi Nagasakin, në Japoni (9 gusht të vitit 1945). Ka lindur në vitin 1920.

Butoni Kthehu në krye
Mbylle