0_Maqedoni.Portal SQMakedonija.Slajder SQShoqëri SQ

Ndryshimet në Kodin Zgjedhor para zgjedhjeve e rrezikojnë legjitimitetin e procesit zgjedhor, vlerësojnë nga Transparensi Interneshënall Maqedoni

Transparensi Interneshënall Maqedoni vlerëson se ndryshimet në Kodin zgjedhor drejtpërdrejt para zgjedhjeve janë të panevojshme prej më shumë aspekteve. Fillimisht, vlerësojnë se ndryshimet këtë periudhë e rrezikojnë legjitimitetin e procesit zgjedhor, e rrisin mundësinë për korrupsion në politikë dhe për korrupsion përmes forcës së politikës dhe fuqisë, gjegjësisht do ta pamundësojë përfshirjen e kandidatëve të rinj dhe të pavarur në proceset zgjedhore.

Butoni Kthehu në krye
Mbylle