0_Maqedoni.Portal SQ0_Web_Aktuale SQShoqëri SQ

MSH: Pothuajse 69 për qind e rasteve të reja dhe 80 olr qind e të vdekurve me Kovid-19 janë të pavaksinuar

Në periudhën nga 6 gushti deri dje në territorin e shtetit 52.682 qytetarë janë pozitivë me Kovid-19, nga të cilët 31 për qind ishin të vaksinuar plotësisht, gjegjësisht 16.702 persona. I madh është numri i qytetarëve të pavaksinuar të cilët janë infektuar me Kovid-19. Sipas statistikave për muajt e fundit, 36.980 qytetarë, pra 69 për qind e pacientëve pozitivë me Kovid-19 nuk ishin të vaksinuar. Përqindja e të hospoitalizuarve të cilët janë të pavaksinuar është e lartë, nga 534 pacientë të hospitalizuar aktualisht, 123 janë të vaksinuar plotësisht, qëndron në analizën e të vaksinuarve nga rastet pozitive me Kovid-19, që sot e publikoi Ministria e Shëndetësisë.

Kontrolloni gjithashtu

Mbylle
Butoni Kthehu në krye
Mbylle