MIA Flesh SQMIA Radio Flash SQ

MIA Flesh

 – Zëvendëskryeministri për Çështje Evropiane, Nikolla Dimitrov, thotë se është i qartë mesazhi nga zëvendësndihmës sekretari shtetëror amerikan, Gabriel Eskobar, se prioritet i SHBA-së për Ballkanin është integrimi i Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në BE. Dimitrovi në intervistë për “Utrinski brifing” thekson se amerikanët janë një faktor i rëndësishëm në rajon, por edhe një partner i madh i Evropës në kontekstin e NATO-s dhe natyrisht se Uashingtoni ka ndikim. “Rajoni është mjaft i lëkundur. Eskobar thotë se në vendin tonë po shkelet instrumenti i zgjerimit, a është ai është real apo jo, tha Dimitrov. Ai shtoi gjithashtu se Eskobari gjatë bisedimeve theksoi se Maqedonia e Veriut është një partner i besueshëm dhe se SHBA-ja mund të ndihmojë.

Butoni Kthehu në krye
Mbylle