0_Maqedoni.Portal SQ0_Web_Aktuale SQPolitikë SQ

Mariçiq: Obligimi i Shkupit dhe i Sofjes është që brenda dy viteve të zbatojnë marrëveshjen e Komisionit Historik mbi parimin e reciprocitetit

Me Protokollin që u nënshkrua muajin e kaluar, qeveritë e Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë kanë obligim që brenda dy viteve pasi janë arritur dhe shpallur disa rezultate, t'i zbatojnë ato, dhe atë mbi parimin e reciprocitetit, deklaroi sot në një konferencë për shtyp zëvendëskryeministri për Çështje Evropiane Bojan Mariçiq lidhur me rekomandimet e Komisionit të Përbashkët për Çështje Historike dhe Arsimore, të miratuara nga pala maqedonase dhe bullgare.

Butoni Kthehu në krye
Mbylle