0_Maqedoni.Portal SQ0_Web_Aktuale SQ0_Web_Përzgjedhja e redaktorit SQMakedonija.Slajder SQPolitikë SQ

Mariçiq: Në negociatat me Bullgarinë na çojnë interesi për inkuadrim në BE dhe ruajtja e identitetit dhe gjuhës maqedonase

Brengosemi se si t'i zgjidhim çështjet me Bullgarinë pa shkelur interesin tonë dhe t'i fillojmë negociatat me BE-në. Ne kemi interes të hyjmë në BE për shkak tonin,  por kemi interes të mbetemi maqedonas të cilët e flasin gjuhën maqedonase. Këto dy interesa na çojnë në negociata, deklaroi zëvendëskryeminstri për Çështje Evropiane Bojan Mariçiq në emisionin "Vetëm e vërteta" në Kanal 5, duke shtuar se në javët ose muajt e ardhshëm do të kuptohet  nëse do të ketë ose jo marrëveshje.

Butoni Kthehu në krye
Mbylle