Evropë SQEvropë.Portal SQ

Lëshohet në përdorim qendra hapësinore në Bundesver

Forcat e armatosura gjermane sot e lëshuan në përdorim qendrën e tyre hapësinore, e cila gjendet në bazën e provincës Rajna- Veriore Vestfalia.

Berlin, 13 korrik 2021 (MIA) – Forcat e armatosura gjermane sot e lëshuan në përdorim qendrën e tyre hapësinore, e cila gjendet në bazën e provincës Rajna- Veriore Vestfalia.

“Hapësira u bë infrastrukturë kritike e cila duhet të mbrohet”, deklaroi ministrja e Mbrojtjes Anerget Kramp Karenbauer në ceremoninë e hapjes së qendrës.

Detyra e tij bazë do të jetë t’i mbrojë gjashtë satelitët ushtarak gjerman në orbitë, ta ndjekë mbetjen hapësinore dhe t’i analizojë aktivitetet e inteligjencës së shteteve tjera në hapësirë”, publikoi Dojçe vele.

Rreth 80 persona janë angazhuar në aktivitete në qendrën hapësinore, ndërsa numri i tyre duhet të rritet në 250. sa/

Butoni Kthehu në krye
Mbylle