0_Maqedoni.Portal SQ0_Web_Ballina – Sllajder SQMakedonija.Slajder SQPolitikë SQ

Kovaçevski: Misioni iluminist i Shën Cirilit e Metodit ka vend të posaçëm në historinë e shtetit të Maqedonisë së Veriut

Misioni iluminist i Vëllezërve të shenjtë Cirili e Metodi është një nga shembujt e parë të ndërlidhjes së kulturave të ndryshme, njëkohësisht me respektim të dallimeve. Ajo është vlerë së cilës ne edhe sot i referohemi dhe e cila na cekë të jemi të kthyer drejt së ardhmes në të cilën pikat e përbashkëta prekëse nuk na ndajnë, por na lidhin, deklaroi sot kryeministri Dimitar Kovaçevski, i cili së bashku me delegacionin shprehën nderime para varrit të Shën Cirilit në bazilikën e Shën Klementit në Romë.

Butoni Kthehu në krye
Mbylle