0_Maqedoni.Portal SQ0_Web_Ballina – Sllajder SQ0_Web_Përzgjedhja e redaktorit SQMakedonija.Slajder SQMKD-AL SQPolitikë SQ

Kovaçevski: Koha është për vendime të mençura – propozimi i përfshin vërejtjet tona dhe ka qëndrim të qartë për gjuhën

Kemi propozim, i cili i përfshin vërejtjet tona dhe qëndrimet qartë të shprehura dhe për këtë nuk duhet të kemi kurrfarë dilema. Në propozimin evropian kemi pozita të definuara për njohje të qartë dhe të padyshimtë të gjuhës maqedonase. Kjo ishte çështje më e rëndësishme për ne dhe për këtë dua të jem kristalisht i qartë. Gjuha maqedonase është absolutisht e pastër dhe e barabartë me gjuhët tjera të BE-së pa kurrfarë fusnotash, yje dhe  risqarime, deklaroi kryeministri Dimitar Kovaçevski pas takimit me liderin e VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickovski në Klubin e deputetëve, në kuadër të konsultimeve të gjera lidhur me propozimin francez për fillim të negociatave aderuese të Republikës së Maqedonisë së Veriut me BE-në.

Butoni Kthehu në krye
Mbylle