0_Web_Aktuale SQKultura.Slajder SQKulturë SQKulturë.Portal SQ

Kostadinovska-Stojçevska: Do të rrisim bashkëpunimin me SHBA-në dhe përmes fondeve do të sigurojmë mjete për mbrojtjen e trashëgimisë kulturore

Dëshiroj të rrisim bashkëpunimin me SHBA-në, sepse mendoj se është koha që të shfrytëzohen mjetet dhe praktikat nga jashtë, jo vetëm nga BE-ja. Praktikat kulturore për mbrojtjen e trashëgimisë kulturore janë me qëllim të përmirësimit të proceseve për parandalimin e tregtisë ilegale me artefakte, andaj vizita do të jetë një hap përpara për miratimin e ligjit për tregtinë ilegale të artefakteve dhe veprave të artit nga Maqedonia e Veriut, theksoi Ministrja e Kulturës Bisera Kostadinovska Stojçevska, e cila sot ndodhet në Uashington, në kuadër të dialogut strategjik me SHBA-në.

Butoni Kthehu në krye
Mbylle