0_Maqedoni.Portal SQ0_Slajder SQ0_Web_Ballina – Sllajder SQMakedonija.Slajder SQShoqëri SQ

Kocarev: Shteti, identiteti, gjuha dhe kultura maqedonase do të mbijetojnë, rrethanat politike nuk janë të mira

Shënimi i jubileut të madh - 30 vjetorit të pavarësisë së shtetit dhe 80 vjet nga lufta antifashiste janë rast, që edhe një herë të kthehemi në përfitimet e qytetërimit të popullit maqedonas, gjuhës maqedonase, të shkencës maqedonase dhe të artit maqedonas, të cilat mbijetojnë në këto hapësira, në dhe jashtë kufijve të sotëm më shumë se një mijë vjet. Këtë e porositi në fjalimin përshëndetës në tubimin shkencor solemn "Shteti bashkëkohor maqedonas - dy etapa në procesin e formimit dhe zhvillimit: vitit 1941 – 1991 / 1991 – 2021“, kryetari i Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Maqedonisë (ASHAM), Lupço Kocarev.

Butoni Kthehu në krye
Mbylle