Ballkan SQBallkan.portal SQKorrespondentë Botë

Kiril Petkov: GERB, pasi fitoi në zgjedhjet në Bullgari, duhet të formojë qeveri

Kirill Petkov, bashkëkryetar i "Vazhdojmë me ndryshimin" dhe ish-kryeministër i Bullgarisë, për BNT-në komentoi se është e detyrueshme që GERB, e cila fitoi më së shumti vota në zgjedhjet e parakohshme parlamentare, të formojë qeveri. Siç njoftoi korrespondenti i MIA-s nga Sofja, sipas Kiril Petkov, “Vazhdojmë me ndryshimin” do të jetë opozitë konstruktive në Asamblenë e re popullore. “Vazhdojmë me ndryshimin” nuk do të bëjë koalicion me GERB dhe Lëvizjen për të drejtat dhe liritë, sepse ata janë konsistente se nuk mund të qeverisin bashkë me këto parti për shkak të korrupsionit dhe krimit. Refuzojmë të negociojmë me GERB-in, tha Petkov. Sipas tij, GERB ka zgjedhje të madhe, sepse DPS mund të jetë partner logjik i koalicionit, për shembull nacionalisti "Rilindja".

Butoni Kthehu në krye
Mbylle