Botë SQBotë.Portal SQ

KB: Shteti Islamik ka kryer krime lufte në një burg irakian

Shefi i ekipit të KB-së që i hulumton krimet në Irak, Kristijan Riçer deklaroi se ekstremistët e grupit xhihadist Shteti Islamik (SHI) kanë kryer krime lufte dhe krime kundër njerëzimit në burgun në Mosul në qershor të vitit 2014, ku sistmatikisht janë vrarë të paktën 1.000 të burgosur mysliman, kryesisht shiitë.

Butoni Kthehu në krye
Mbylle