0_Maqedoni.Portal SQ0_Web_Ballina – Sllajder SQMakedonija.Slajder SQ

Gjorgjiev: Identiteti në mesjetë dhe identitetet aktuale nacionale absolutisht nuk duhet të ndërlidhen

Perandoritë dhe shtetet mesjetare janë krijime, identitete dhe kontekste krejtësisht të ndryshme shtetërore nga shtetet dhe kombet moderne. Kjo është arsyeja pse këmbëngulim të shmangim të shihen ngjarjet para 150 dhe para 1000 viteve në prizmin e sotëm etnik, ndërsa duam t'i theksojmë vlerat universale të njerëzve të asaj kohe përmes të cilave mund të lidhen dy popujt dhe jo vetëm dy popujt, tha sonte Dragi Gjorgiev në një intervistë për TV Sitel, bashkëkryetari i palës maqedonase i Komisionit të përbashkët historik të përzier për çështje historike dhe arsimore me Bullgarinë.

Butoni Kthehu në krye
Mbylle