Evropë SQEvropë.Portal SQ

Gjermania shuan tre reaktorë bërthamorë

Nga sot në Gjermani do të fillojë të shuhet gjysma e kapacitetit bërthamor, dhjetë vjet pas vendimit historik të Angela Merkelit për të hequr dorë nga energjia bërthamore. Mbyllja e tre nga gjashtë reaktorët ende në funksion vjen në një kohë të krizës energjetike evropiane të përkeqësuar nga tensionet e fundit gjeopolitike midis Rusisë, një furnizues kryesor i gazit, dhe klientëve të saj.

Butoni Kthehu në krye
Mbylle