0_Web_Ballina – Sllajder SQEvropë SQKorrespondentë Botë

Gjashtë të vdekur në përmbytjet në Belgjikë

Numri i përgjithshëm i viktimave në përmbytjet që e kapluan pjesën juglindore të Belgjikës u rritu në gjashtë, lajmëroi korrespondentja e MIA-s nga Brukseli.

Bruksel, 15 korrik 2021 (MIA) – Numri i përgjithshëm i viktimave në përmbytjet që e kapluan pjesën juglindore të Belgjikës u rritu në gjashtë, lajmëroi korrespondentja e MIA-s nga Brukseli.

 Pas dy viktimave të konfirmuara mbrëmë, autoritetet kumtuan se sot janë gjetur edhe dy trupa të pajetë afër qytetit Vervie.

 Disa shtëpi janë shembur, ndërsa lumi Meza filloi të dalë nga shtrati.

 Popullata në Belgjikë masivisht organizohet për aksione solidare, autoritetet bëjnë thirrje të gjithë personat që janë të rrezikuar të kërkojnë ndihmë dhe të mos të dalin nga shtëpia.

 Të gjitha aktivitetet e tjera në shtet janë anuluar, përfshirë edhe seancën qeveritare për Kovid-19 e cila duhej të mbaget sot për miratimin e masave të reja. ar/

Butoni Kthehu në krye
Mbylle