0_Maqedoni.Portal SQ0_Web_Ballina – Sllajder SQ0_Web_Përzgjedhja e redaktorit SQMakedonija.Slajder SQPolitikë SQ

Gir dhe Bomgartner: Reformat dhe bisedimet me Bullgarinë janë rruga drejtë anëtarësimit në BE

- Maqedonia e Veriut tashmë i ka përmbushur kushtet për hapjen e bisedimeve, ashtu që hapi i ardhshëm është që duhet të përparojmë  drejtë hapjes së bisedimeve për anëtarësim. Me siguri që Ukraina nuk do ta ngadalësojë atë proces, megjithatë duhet t'i zbatojmë reformat, të cilat janë rruga e shpejtë drejtë anëtarësimit në BE. Konteksti i i ri gjeopolitik vetëm e përforcon rëndësinë strategjike për stabilizimin e rajonit, veçanërisht për Maqedoninë e Veriut në kalim drejtë etapës së re, e ai është integrimi rajonal, ashtu që ai koncept i ri nuk mundet të shkaktojë efekte të kundërta.

Kontrolloni gjithashtu

Mbylle
Butoni Kthehu në krye
Mbylle