0_Maqedoni.Portal SQ0_Web_Ballina – Sllajder SQMakedonija.Slajder SQMKD-AL SQShoqëri SQ

Gallup Internеshënëll: Imazhi i SHBA-së në botë po përmirësohet, por BE-ja mbetet faktori më stabilizues midis fuqive globale

Politikat ndërkombëtare të Rusisë dhe Kinës konsiderohen si destabilizuese të botës; një opinion i ngjashëm me vitet e mëparshme. Krahasuar me një vit më parë, vihet re një rritje e disponimit pozitiv ndaj SHBA-së pasi superfuqia më e madhe i afrohet anës pozitive të peshores. Tërheqja e SHBA-së nga Afganistani ishte një faktor, por padyshim jo çelësi. Fundi i presidencës së Donald Trampit duket të jetë faktori më i madh si brenda dhe jashtë vendit. BE-ja mbetet superfuqia e vetme që perceptohet pozitivisht duke përmirësuar opinionin e një viti më parë. Në Maqedoninë e Veriut, perceptimi i Rusisë dhe Kinës dhe BE-së është i ngjashëm, ndërsa për Shtetet e Bashkuara, mendimi i atyre që i shohin si forcë stabilizuese dhe destabilizuese është i njëjtë.

Butoni Kthehu në krye
Mbylle