Evropë SQEvropë.Portal SQ

Forcat ukrainase depërtuan nëpër linjat e frontit rus në jug të vendit

Forcat ukrainase sot arritën suksesin e tyre më të madh në jug të vendit që nga fillimi i luftës, duke thyer vijën e frontit dhe duke avancuar me shpejtësi përgjatë lumit Dneper, duke rrethuar potencialisht mijëra trupa ruse, njoftoi Rojters.

Kiev, 3 tetor 2022 (MIA) – Forcat ukrainase sot arritën suksesin e tyre më të madh në jug të vendit që nga fillimi i luftës, duke thyer vijën e frontit dhe duke avancuar me shpejtësi përgjatë lumit Dneper, duke rrethuar potencialisht mijëra trupa ruse, njoftoi Rojters.

Siç transmeton Hina, Kievi nuk e ka konfirmuar zyrtarisht këtë, por burimet ruse kanë pranuar se ofensiva e tankeve ukrainase ka avancuar dhjetëra kilometra përgjatë bregut perëndimor të lumit dhe se një sërë fshatrash gjatë rrugës janë kapur.

Kjo pasqyron sukseset e fundit të mëdha të Ukrainës në lindje të vendit, të cilat kanë kthyer valën e luftës, edhe pse Moska e ka përshkallëzuar përshkallëzimin duke aneksuar territoret e pushtuara, duke shpallur mobilizim të pjesshëm dhe duke kërcënuar me hakmarrje bërthamore, tha agjencia.

“Informacionet janë të tensionuara, le ta themi kështu, sepse, po, ka pasur vërtet një përparim, tha për televizionin shtetëror rus Vladimir Saldo, një zyrtar prorus në rajonin e pushtuar Herson.

“Aty pranë lumit Dneper është një vendbanim i quajtur Dudçani, dhe aty, në atë zonë, ka pasur një depërtim. Ka lagje atje që janë pushtuar nga forcat ukrainase, tha ai.

Dudçani është rreth 40 kilometra në jug të vendit ku ishte linja e frontit vetëm një ditë më parë, gjë që tregon se ky është një nga përparimet më të shpejta nga forcat ukrainase deri më tani dhe deri tani më i shpejti në jug të vendit, ku kanë qenë forcat ruse në pozicione të forta të fortifikuara dhe vija e frontit kishte qenë kryesisht statike që në javët e para të pushtimit.

Kievi është pothuajse plotësisht i heshtur për këtë, siç ka qenë gjatë ofensivave të mëdha të mëparshme, por disa zyrtarë kanë përmendur raporte të pakonfirmuara për avancimin e forcave ukrainase, transmeton Hina.

Anton Gerashçenko, një këshilltar i Ministrisë së Punëve të Brendshme të Ukrainës, postoi një foto të ushtarëve ukrainas duke pozuar me një flamur në statujën e një engjëlli. Ai tha se fshati Mihailivki është rreth 20 kilometra nga vija e mëparshme e frontit.

Vetëm disa orë pasi presidenti rus Vladimir Putin shpalli provincat Doneck, Lugansk, Herson dhe Zaporozhje si territor rus, Ukraina pushtoi Limanin, bastionin kryesor rus në veri të Doneckut. Kjo u hap rrugën atyre që të avancojnë thellë në Lugansk.

Forcat ukrainase në jug po sulmojnë linjat e furnizimit për mijëra trupa ruse, ndoshta deri në 25,000, në bregun perëndimor të lumit Dneper, ku Rusia ka dërguar forca të mëdha për të ndalur një kundërofensivë ukrainase.

Ukraina shkatërroi gjithashtu urat kryesore në lumin Dneper, duke detyruar forcat ruse të përdorin kalime të improvizuara. Përparimi i mëtejshëm përgjatë lumit mund të sjellë forcat e mbetura brenda rrezes së artilerisë. ls/

Butoni Kthehu në krye
Mbylle