0_Maqedoni.Portal SQ0_Web_Aktuale SQBiznes SQBiznes.portal SQMakedonija.Slajder SQShoqëri SQ

Fillon ndërtimi i investimit të parë jugokorean në ZZHTI – Shkup 2

Në zonën Zhvillimore Teknologjike Industriale – Shkup 2  shënohet fillimi i ndërtimit të investimit të parë koreanojugor në vend.

Shkup, 18 gusht 2021 (MIA) – Në zonën Zhvillimore Teknologjike Industriale – Shkup 2  shënohet fillimi i ndërtimit të investimit të parë koreanojugor në vend.

Në ngjarje është paralajmëruar fjalim i kryeministrit Zoran Zaev, ndërsa do të marrin pjesë edhe zëvendëskryeministri për Çështje ekonomike dhe koordinim me resorët dhe investimet Fatmir Bytyqi, drejtori i Drejtorisë për Zona Zhvillimore Industriale Teknologjike, Jovan Despotovski. Fjalime do të mbajnë edhe përfaqësuesit e udhëheqësisë së kompanive amerikane  me renome globale  “Dura  automotiv sistems” dhe “Almak” koreanojugor.

Bëhet fjalë për një investim të ri i cili realizohet  me investim të përbashkët të të dy kompanive, në vlerë prej 30 milion euro për ndërtimin e objektit më modern ku do të zhvillohet prodhimtaria përparuese dhe lidhja e komponentëve teknologjik për industrinë automobilistike.

Kontrolloni gjithashtu

Mbylle
Butoni Kthehu në krye
Mbylle